Menu

Inne choroby układu oddechowego

Zapalenie płuc

zdjęcie płuc

Zapalenie płuc jest chorobą zakaźną, którą wywołuje działanie drobnoustrojów chorobotwórczych w dolnym odcinku układu oddechowego, prowadząc tym samym do stanu zapalnego miąższu płucnego. Choroba ta wiąże się ze spadkiem wydolności oddechowej, bólami mięśni, gorączką oraz dreszczami. Zanim wynaleziono penicylinę, zapalenie płuc było jedną z najbardziej groźnych chorób, prowadzących nawet do śmierci, zwłaszcza u dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Schorzenie to można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od rodzaju patogenów, które je wywołują. Wyróżnia się zatem bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze zapalenie płuc. Mówi się ponadto o zapaleniu płuc szpitalnym oraz pozaszpitalnym, z uwagi na miejsce, w którym doszło do infekcji.

Rozpoznanie choroby

Początkowe objawy zapalenia płuc podobne są przede wszystkim do grypy. Chory bardzo często myli je ze zwykłym przeziębieniem. Wskazówką umożliwiającą rozpoznanie choroby może być utrzymująca się gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, a także takie objawy, jak: bóle mięśniowe, bóle w klatce piersiowej, dreszcze, przyspieszony oddech, poty, czy duszności. Jednym z najważniejszych objawów jest uciążliwy kaszel, który w znacznym stopniu utrudnia oddychanie. Oddech osoby chorej na zapalenie płuc jest szybki i krótki, gdyż większe nabranie powietrza do płuc powoduje duży ból w klatce piersiowej oraz napad kaszlu.

Zdiagnozowanie zapalenia płuc możliwe jest dzięki wynikom badań laboratoryjnych. We krwi stwierdza się wówczas cechy procesu zapalnego, o czym świadczy zwiększone stężenie białka C-reaktywnego, obniżenie ciśnienia cząstkowego we krwi oraz zwiększona liczba białych ciałek krwi. W celu postawienia diagnozy wykonuje się również zdjęcie rentgenowskie. Obraz zdjęcia pozwala na wskazanie widocznych zacieków na segmencie lub płacie płuc, a także ewentualnych ropni, torbieli, czy odmy opłucnowej.

Przebieg choroby i leczenie

Choroba może przebiegać różnie, w zależności od czynnika, który doprowadził do jej powstania. Innymi, ważnymi czynnikami, mającymi wpływ na przebieg choroby, są ponadto: wiek pacjenta, a także dodatkowe okoliczności, takie jak: palenie tytoniu, czy też trudne warunki pracy. W łagodnym przebiegu choroby pacjent przyjmuje antybiotyki, wykazujące szeroki zakres działania. Leczenie prowadzone jest wówczas ambulatoryjnie. Zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów, zaprzestanie palenia papierosów i znaczny odpoczynek. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby, wykonywany jest posiew bakteriologiczny plwociny oraz krwi, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. W częstych przypadkach konieczna jest wówczas hospitalizacja. Antybiotyki dobierane są w wyniku rozpoznania czynnika etiologicznego. Leczenie zapalenia płuc trwa z reguły od 7 do 21 dni, a w ciężkich przypadkach może to być nawet kilka tygodni. Pacjentowi przebywającemu w szpitalu systematycznie mierzy się temperaturę ciała, tętno, częstotliwość oddechów oraz ciśnienie tętnicze. Ponadto przeprowadzana jest gazometria krwi tętniczej, a także podawany jest tlen. Po 6 tygodniach od momentu zakończenia leczenia farmakologicznego konieczna jest kontrolna wizyta u lekarza.