Menu

Inne choroby układu oddechowego

Zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli to choroba dróg oddechowych, którą wywołują najczęściej infekcje wirusowe lub bakteryjne. Zapalenie oskrzeli dotyczy przede wszystkim osób palących tytoń, bądź przebywających w środowisku, narażającym na wdychanie pyłów, czy różnego rodzaju oparów. Pojawia się zatem najczęściej w populacjach, które zamieszkują zanieczyszczone regiony. W Polsce dotyczy to przede wszystkim Górnego Śląska. Zapalenie oskrzeli dzieli się na ostre oraz przewlekłe.

Więcej o typach zapalenia oskrzeli, sposobach leczenia choroby dowiesz się ze strony: www.zapalenieoskrzeli.com.pl

Ostre zapalenie oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli charakteryzuje się przede wszystkim stanem zapalnym błony śluzowej oskrzeli. Przyczyną takiego zapalenia jest najczęściej infekcja bakteryjna, bądź wirusowa. Do czynników sprzyjających wystąpieniu tej choroby zalicza się głównie osłabienie organizmu, a także podrażnienie dróg oddechowych w wyniku wdychania pary, dymu tytoniowego, bądź oparów. Zapaleniu oskrzeli towarzyszy bardzo często przekrwienie oraz złuszczanie się nabłonka oddechowego, a także nieżyt oskrzeli. Ostre zapalenie oskrzeli charakteryzuje się tym, że może samoistnie ustąpić bez jakichkolwiek powikłań.

Do głównych objawów ostrego zapalenia oskrzeli zalicza się przede wszystkim kaszel, szmer pęcherzykowy wraz ze świstem oraz furczeniem w badaniu osłuchowym klatki piersiowej, wykrztuszanie śluzowej, bądź ropnej wydzieliny, a także pieczenie i ból w okolicach płuc podczas próby kaszlu. Chory skarży się przeważnie na ogólne złe samopoczucie, gorączkę, bóle mięśni oraz dreszcze. W wynikach badania krwi u pacjenta chorego na ostre zapalenie oskrzeli bardzo często pojawiają się zwiększone białe ciałka krwi oraz przyspieszone opadanie krwinek czerwonych, które potwierdzają stan zapalny organizmu.

Ostre zapalenie oskrzeli leczy się objawowo. W tym celu pacjent przyjmuje przede wszystkim leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz przeciwkaszlowe. Ponadto zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów i odpoczynek w pozycji leżącej. Antybiotyki zalecane są dopiero wtedy, kiedy zauważa się u chorego odkrztuszanie wydzieliny ropnej. W ramach środków przeciwzapalnych stosuje się najczęściej leki mukolityczne.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest chorobą układu oddechowego, której głównymi objawami są: kaszel oraz odkrztuszanie wydzieliny przez okres trzech miesięcy w roku, przez co najmniej dwa lata. Schorzenie to dotyczy ogromnej liczby osób. Może doprowadzić nawet do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. W najczęstszych przypadkach choroba ta dotyczy mężczyzn nałogowo palących tytoń, bądź pracujących w trudnych warunkach. Na przewlekłe zapalenie oskrzeli najbardziej narażone są osoby w wieku młodzieńczym oraz starzejące się.

Do głównych objawów przewlekłego zapalenia oskrzeli zalicza się przede wszystkim kaszel, gorączkę oraz odkrztuszanie wydzieliny, szczególnie nad ranem. Chorobę tę należy różnicować z gruźlicą płuc, astmą oskrzelową, rakiem płuc, niewydolnością serca oraz rozstrzeniem oskrzeli.

Leczenie jest bardzo podobne do tego, które stosuje się w przypadku ostrego zapalenia oskrzeli. W tym celu przyjmuje się przede wszystkim leki, wykazujące działanie przeciwgorączkowe oraz wykrztuśne. Zaleca się również przyjmowanie mukolityków, w celu usuwania zalegającej wydzieliny. W przypadku astmatycznego podłoża choroby, można stosować również środki rozszerzające oskrzela. W ramach wspomagającej fizjoterapii zaleca się także drenaż płuc.